Rok 2017

35

Janičku s kombinovaným postižením baví všechno možné (hlavně zpívání) a ráda se učí novým věcem. Nejradši by všechno zvládala sama, ale kvůli svému postižení se musí spoléhat na pomoc svých blízkých. Život jí usnadňuje a rozveseluje psí přítel. Asistenční pes Gucci Janě pomáhá uvolňovat spasmy (při pasivní canisterapii), rozvíjet jemnou motoriku a mluvení (při aktivní canisterapii). Především je Janě přítelem a psychickou oporou, když jí někdy je už ze všeho smutno. Gucci je navíc velkým pomocníkem i pro rodiče v celkové péči o mladou slečnu.

 

Plemeno: Border kolie
Hlavní sponzor: Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů, Nadace GCP, naboso.cz, Jazyková škola Akcent, individuální dárci

 

34

Po narození Anetky lékaři sdělili jejím rodičům, že holčička pravděpodobně nebude nikdy chodit, vidět, slyšet, komunikovat ani se smát. To vše jako následek dětské mozkové obrny. Oproti všem prognózám a díky láskyplné péči rodičů ale Anetka dělá pokroky na všech frontách. Asistenční canisterapeutická fenka Fany motivuje Anetku k dalšímu rozvoji po psychické i fyzické stránce.

 

Plemeno: Labradorský retrívr
Hlavní sponzor: IBS - International Business Support, spol.s r.o., Nadace Život dětem, Pepa.cz, Nadace GCP, naboso.cz, Infraclima s.r.o., ZŠ a MŠ U Školské zahrady a mnoho individuálních dárců

33

Paní Ivetu můžete každou chvíli potkat, jak si drandí na svém vozíku a se psem Mikem po Černém Mostě. Plemeno portugalského vodního psa nelíná a to je pro Ivetu důležité, protože si bere do postele. „Chci se se psem poňuchňat a učesat mu srst a jinde než na posteli to nejde. Nepředkloním se.“ Mike Ivetě podává předměty, otevírá a zavírá dveře a skříňky, pomáhá při svlékání a polohování.

(Chupachups z Kasétek)

Plemeno: Portugalský vodní pes
Hlavní sponzor: Alza.cz, Nadace Agrofert, Nadační fond J&T, vernisáž v Újezdě nad Lesy

32

Optimismus paní Dáše neschází ani v těžkém období života, kdy se potýká s kombinovaným postižením zraku a sluchu, které dášu omezuje v orientaci v prostoru. K náročnosti tohoto postižení asi netřeba nic dalšího dodávat. Psí pomocník Charlie zvládá vodění nevidomé osoby a usnadní tak orientaci a pohyb ve městě.

(Charlie Lužanské Hvozdy)

Plemeno: Chodský pes
Hlavní sponzor: Úřad práce – příspěvek na kompenzační pomůcku

31

Labrador Max pomáhá Tomášovi s poruchou autistického spektra k větší jistotě, samostatnosti a v navazování sociálních kontaktů s novými lidmi. Svého páníčka doprovází (tzv. cvik doprovod) v neznámém prostředí a poskytuje mu sebejistotu v nových situacích. Jejich společná práce je navázána také na Tomovo oblíbené otevírání dveří a počítání.

(Led Zeppelin z Grodu Hrabiego Malmesbury)

Plemeno: Labradorský retrívr
Hlavní sponzor: Centropol Energy, a.s., Innogy Česká republika, a.s.

Rok 2016

30

Apollo asistuje paní Zdence, která má souběh několika zdravotních potíží, má silnou epilepsii a po mozkové příhodě má oslabenou pravou polovinu těla včetně zraku. Pomáhá jí s vyrovnáváním stability při chůzi jako tzv. balanční pes. Zdenka se přidržuje za vodič, jaký mají vodicí psi pro nevidomé, a je tak jistější v chůzi a udrží směr. Pes upozorňuje také na nerovnosti terénu a překážky zprava. Spadne-li Zdenka na ulici, lidé si už nebudou plést její stav s opilostí.

 

Plemeno: Labradorský retrívr
Hlavní sponzor: Acerostar s.r.o.

29

Hravá fenka borderkolie Haley pomáhá školákovi Beniahovi s poruchou autistického spektra. Fenka slouží jako komunikační most s ostatními lidmi a dělá chlapci společnost, aby se nebál být sám. Počítají spolu balónky, prolamují strach z chůze po schodech a učí se dalším novým věcem. Benymu se rozšiřuje okruh zkušeností a zážitků. Během soužití rodiny s Helenkou se ukázalo, že aktivity se psem mají velký význam i pro bráchu Caleba. Caleb má Aspergerův syndrom a hyperaktivitu. S Haley budou pracovat na zklidnění nervozity při do domácích úkolech a zvládání běžných denních aktivit bez rodičů.

(Haley Ferenčík)

Plemeno: Border kolie
Hlavní sponzor: Infraclima, s.r.o.

28

Martince jsme předali asistenční borderkolii Jacka. Psí asistent své paničce podává věci a pomáhá jí při vstávání. Dvojice se věnuje aktivní i pasivní canisterapii. V diagnóze má Martinka kromě DMO také těžkou dysfázii, centrální vadu zraku a epilepsii. Jack je tedy také motivací ve zlepšení v logopedii, samostatnosti a pomáhá v komunikaci mezi vrstevníky. Děvčátko se s nesnázemi statečně pere. Chodí do běžné školy, kde jí prozatím asistuje maminka a kde se jí prý líbí.

(Harren Ferenčík)

Plemeno: Krátkosrstá borderkolie
Hlavní sponzor: Hotel Hilton

27

Michal má za sebou onemocnění rakovinou, několik let mozkových příhod a epileptických záchvatů, které za sebou zanechaly omezení tělesné hybnosti na končetinách. Michalovi jsme předali asistenční borderkolii Jesse, který pomáhá při návratu do běžného života po nemoci (aktivity se psem, navazování sociálních kontaktů). Společně polohují a uvolňují se před rehabilitací. Jess také Michalovi pomáhá ve zlepšení chůze a hybnosti levé ruky. Výcvik zahrnoval i prvky vodicí a balanční, pro pomoc s udržením směru chůze.

 

Plemeno: Border kolie
Hlavní sponzor: Valdemar Grešík - Natura, s.r.o., Nadační fond J&T

26

Julinka se potýká se zdravotními komplikacemi po dětské mozkové obrně, jezdí na mechanickém vozíku, sama se však neuveze. Výcvik fenky oddaného a živého plemene novoskotského retrívra byl zaměřen na canisterapii a zde především na rozvoj jemné motoriky Julinčiných ruček. Jula využívá Rose jako oporu při vstávání z nízkého do vysokého kleku. Retrívřice aktivně nabízí děvčeti hračky a představuje pro ni cíl pohybu.

(Charming Rose Z Dejzyna dvora)

Plemeno:  Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Hlavní sponzor: Hilton Praha, Club 91

25

Paní Marcela má roztroušenou sklerózou, což je závažné a bohužel nevyléčitelné onemocnění. "Honey nám dává do života radost. Je pro mě pomocníkem, když se mi hůř chodí a zároveň mě nutí k tomu, abych i přes zhoršení chůze chodila, což je to, co potřebuji. Pomoc bere jako legraci a to je legrace i pro nás," říká Marcela. Honey byl vycvičen jako balanční pes.

 

 Plemeno: kříženec australského ovčáka a retrívra
Hlavní sponzor: Acerostar, Nadační fond Tesco

Rok 2015

24

Malý chlapec Jindra je od narození těžký kardiak, v důsledku čehož se mu nedostatečně okysličuje mozek. Prodělal také dětskou mozkovou obrnu a jeho postižení je kombinované (tělesné i mentální). Hlavním úkolem chlapcova asistenčního psa Falca je zklidňovat jeho psychiku a prohřívat svaly při společné canisterapii a pomoci s koncentrací. Dále Falco podává, otevírá a motivuje Jindru k zlepšení řeči a jemné motoriky.

(Falco Marley Belle Moravia)

Plemeno: Labradorský retrívr
Hlavní sponzor: Hilton Praha, Nadace Leontinka, Club 91, Snílek

23

Malé Kristýnce s kombinovaným postižením pomáhá asistenční pes Akim. Nabízí holčičce hračky, aby se naučila brát věci sama do ruky a lépe se na ně soustředila pohledem. Dvojice spolu polohuje při canisterapii, prohřívají a uvolňují ztuhlé svaly. Při „aktivní canisterapii“ se Týnka učí nová slova, pojmy a společně pracují na rozvoji osobnosti.

(Akamaru Anne´s Dream)

Plemeno: Border kolie
Hlavní sponzor: MARKS & SPENCER, Taneční studio DANCE EB, Pěvecký sbor Elišky Erlichové, Olivova nadace, TRUMF sanace, s.r.o.

22

V případě signalizace zvuku na velikosti psa nezáleží, a proto mohla dojít svého naplnění i Mirčina láska k čivavám. Malý ale šikovný Alvin Mirku upozorňuje na zvonění domovního zvonku, budík, kuchyňskou minutku, dokonce na zavolání paniččina jména a přináší telefon s došlou SMS. Jako vždy, asistenční pes znamená nejen praktickou ale i psychickou pomoc člověku, který se kvůli svému postižení ocitá více či méně v izolaci.

 

Plemeno: kříženec Čivavy
Hlavní sponzor: Baxter Czech s.r.o., OC Nový Smíchov, individuální dárci

21

 Genetická vada způsobila, že Martínek nechodí a má mentální postižení. Ke všemu se přidala také epilepsie, která se vztahuje k nerovnováze soli v těle. Následkem toho trpí častými nočními záchvaty. Statný labrador Max byl vycvičen k asistování (podávání a nabízení hraček, otevírání dveří a skříněk), canisterapii (prohřívání svalů a zklidňování) a opoře při vstávání. Poznámka: Max byl z důvodu Martinových častých hospitalizací vrácen organizaci a docvičen pro potřeby chlapce Tomáše s autismem.

(Led Zeppelin z Grodu Hrabiego Malmesbury)

Plemeno: Labradorský retrívr
Hlavní sponzor: Infraclima, greiner aerospace

Rok 2014

20

Jakub se potýká s dětskou mozkovou obrnou, těžkou spasticitou (svalovými křečemi), epilepsií a zrakovým postižením. K pohybu používá speciálně upravený kočár a ke komunikaci používá jen pár slovíček. Bentley pomáhá Kubíkovi k podpoře při otevírání ručiček, k uvolnění svalového napětí a s logopedií. Bentley stimuluje tváře olizováním pro méně slinění a olizuje bříško ke zlepšení peristaltiky. Důležitou podporu přestavuje přítomnost psa i pro Kubovu maminku.

(Bentley Ballarat)

Plemeno: Border kolie
Hlavní sponzor: Hilton Praha, Etela, o.p.s.

19

Jana má od dětství oboustrannou praktickou hluchotou způsobenou encefalitidou. Tazy je vlastní pes paní Jany, kříženec, kterého si vzala z útulku jako štěňátko. Tazy pomáhá své paničce tím, že ji upozorňuje na důležité zvuky v jejím okolí, jako například klepání na dveře, zvonek, zvonící telefon, siréna, budík, zvuky kuchyňských přístrojů, zavolání Jany druhou osobou nebo pláč miminka.

 

Plemeno: kříženec
Hlavní sponzor: individuální dárci

18

Následkem poruchy centrální nervové soustavy a epilepsie a dalších komplikací je Alicia limitována v chůzi a téměř nemluví. K pohybu používá na delší vzdálenosti speciálně upravený kočár. Asistent Bruce pomáhá své paničce s podáváním hraček ze země, s otevíráním dveří a byl speciálně vycvičen pro kompenzaci Aliiny stability. Alicia se se psem učí i lépe vyslovovat a při canisterapii uvolňují svaly.

(Bruce Ballarat)

Plemeno: Border kolie
Hlavní sponzor: Nadační fond Avast, Etela, o.p.s.

17

 Výhody trpasličího pudla Floriana jsou nesporné. Jde o malého hypoalergenního psa, který nelíná. Své paničce Martě, milovnici pudlíku, pomáhá zvládat omezení sluchu, myopatii (ochabování svalstva) a epileptické záchvaty. Kompaktní pejsek signalizuje zvuky, v případě záchvatu přináší léky a mobil, podává Martě spadlé předměty. Společná relaxace a polohování prospívá oběma na duši.

(Florian Elita Triumphans)

Plemeno: Trpasličí pudl
Hlavní sponzor: Nadace České pojišťovny

16

David se pohybuje na speciálním vozíku, se světem a svou rodinou komunikuje nikoli slovy ale gesty. Tato omezení se objevila následkem poruchy spojnice pravé a levé poloviny Davídkova mozku. Výcvik psího asistenta Urana zahrnoval canisterapii, podávání předmětů, otevírání a zavírání dveří, a také cvik zvaný „pošťák“ – rodina si po psovi může posílat vzkazy a drobné předměty.

(Uran Gulden Land)

Plemeno: Border kolie
Hlavní sponzor: individuální dárci

15

Fanoušek ve čtyřech měsících prodělal pneumokokovou infekci. Následkem toho nechodí, má omezení sluchu a používá naslouchátka, jeho svalstvo je velmi slabé (hypotonie) a jeho tělesné postižení je kombinované s mentálním. Asistenční pes Matěj pomáhá Františkovi s jemnou i hrubou motorikou, s rozvojem řeči, poskytuje mu oporu při vstávání a běžnou asistenci, jako je podávání předmětů ze země.

 

Plemeno: Border kolie
Hlavní sponzor: Infraclima, s.r.o.

Rok 2013

14

Před tím, než Anetka získala asistenčního psa Robíška, chodila všude výhradně s maminkou. Kvůli rozštěpu sítnice nevidí na levé oko, má omezení sluchu a mentálně pomalejší vývoj. Nyní mladou slečnu maminka samotnou pustí na procházku s asistentem, který jí pomáhá s orientací v prostoru, upozorňuje na obrubníky, schody a nerovnosti. Podává a přináší, co je třeba. Motivuje Anetku k pravidelnému režimu a větší samostatnosti.

(Rocky Balboa Harmony Line)

Plemeno: Labradorský retrívr
Hlavní sponzor: Olivova nadace

13

Lucka po těžké autohavárii ochrnula na dolní polovinu těla. Nyní je limitována nejen v pohybu, ale prakticky i ve všech denních činnostech. Pohybuje se na vozíku. Kimi je vlastní pes slečny Lucie, fenka zlatého retrívra. Podává spadlé předměty ze země, pomáhá při svlékání či sundávání bot. Zvládne i otevřít skříňku a donést své paničce potřebné léky. Lucie trpí chronickými bolestmi a křečemi v nohách. Canisterapie přináší Lucce úlevu od těchto bolestí.

(Akira von Blaichberg)

Plemeno: Zlatý retrívr
Hlavní sponzor: Nadační fond Siemens

12

Megie je Veroničina vlastní roční kříženka labradora a Luisianského leopardího psa. Pro zmírnění následků roztroušené sklerózy a zrakového postižení byla Megie vycvičena speciálně jako balanční pes. Pomáhá Veronice s udržením směru chůze a rovnováhy. Canisterapie přináší úlevu při křečích nohou a bolestech zad. V případě pádu přivolá pomoc a lidem na ulici bude jasné, že se nejedná o opilost, ale o nemoc.

 

Plemeno: kříženka
Hlavní sponzor: Infraclima s.r.o. 

11

Statný retrívr Dart kromě běžných asistenčních dovedností pomáhá svému pánovi jako opora při vstávání. Reaguje na povely vydávané posunky, píšťalkou a klikrem. Významná je i jeho role canisterapeuta, kdy prohřívání, hlazení a práce se psem pomáhá navrátit alespoň částečně cit do ochrnuté části těla. Pana Honzu v mládí zasáhl blesk a později prodělal centrální mozkovou příhodu.

(Charm ze Štěnkovského lesa)

Plemeno: Flat coated retrívr
Hlavní sponzor: Valdemar Grešík - Natura s.r.o.

Rok 2012

10

Adélka, usměvavé sluníčko s ohníčky v očích, ráda tráví čas ve společnosti svého psa Čika, hraje si s ním a učí se s ním komunikovat. Dětská mozková obrna ji usadila na vozík, dorozumívá se pouze gesty. Pes asistuje především při náročné rehabilitaci (canisterapie) i v logopedické péči (snaha o vyslovení psova jména). Čiko pomáhá nejen Adélce, ale i celé její rodině.

 

Plemeno: Border kolie
Hlavní sponzor: veřejná sbírka, individuální dárci

9

Eliška je díky péči své maminky a stacionáři Paprsek velmi spokojené děvče, usmívá se na svět, ráda poznává nové lidi a situace a v přítomnosti pejska jeví větší zájem o okolní dění. Potýká se s poruchou centrální nervové soustavy a atrofie zrakového nervu. Její nadmíru vynalézavý pes Sam podporuje její vývoj nabízením hraček, canisterapií a motivací k vytváření slov.

(Sam Akumulator)

Plemeno: Border kolie
Hlavní sponzor: Nadační fond Českého rozhlasu - Světluška, Star Events s.r.o.- akce Meet Hudson

Rok 2011

8

Jack s Honzíkem jsou výjimečná dvojice. Vynalezli si spolu některé nové cviky úplně bez zásahu maminky nebo trenérů a Jack se od Honzíka nehne na krok. Podporuje chlapce při přetáčení a plazení, motivuje k otevírání ručiček a celkovému zlepšení motoriky, povolení spasmu a celkového napětí. V budoucnu pomůže i ke zlepšení stability a jako opora při pokusech o vstávání. Jack je psychickou oporou i Honzíkově mamince.

(Kastor Faundland)

Plemeno: Labradorský retrívr
Hlavní sponzor: Nadace Naše dítě, Nadace Leontinka

7

Kristina, neslyšící maminka tří dětí, která si se svým partnerem pořídila labradora Fida jako malé štěně. Po celou dobu výchovy byl Fido doma u své paničky, která psa s naší pomocí cvičila sama a docházela k nám pravidelně na konzultace. Jelikož je v popisu práce psího asistenta upozorňování na pláč miminka, má Fido stále plné tlapky práce. Signalizuje ale také budík, domovní zvonek a další zvuky z okolí.

(Christian Bohemia Angel)

Plemeno: Labradorský retrívr
Hlavní sponzor: veřejná sbírka

Rok 2010

6

Před odchodem do psího důchodu pomáhal Míša našemu kolegovi Mariovi, který má v Pestré na starosti IT. V důsledku spinální svalové atrofie se pohybuje na elektrickém vozíku. Mišák byl naším plnohodnotným spolupracovníkem, jezdil na prezentační akce a ukazoval, co všechno asistenční pes dokáže. Mariovi pomáhal klasickou asistencí, podáváním, otevíráním dveří a motivací k procházkám na čerstvém vzduchu.

 

Plemeno: Border kolie
Hlavní sponzor: veřejná sbírka

5

Jeff je ředitelský mazánek. Asistuje současnému řediteli Pestré společnosti Michalovi a má tak trochu výsadní postavení. Je vycvičený ke klasické asistenci (podávání, otevírání, pošťák..) a jako speciální cvik vrací Michalovi ruce na vozík, když mu v chladnějším počasí spadnou z ovládání elektrického vozíku. Jezdí na něm kvůli vrozené svalové atrofii. Jeff je také velký exhibicionista a můžete jej potkat na ukázkových akcích Pestré.

(Im Jefrey Marvelous Aibara)

Plemeno: Border kolie
Hlavní sponzor: idividuální dárci, Nadace divoke husy

4

Veselá a skotačivá fenka královského pudla Eliška vodí svou paničku do školy, po doktorech, do obchodu a všude, kde je potřeba. Její hravost se v mžiku dokáže proměnit v soustředěnou práci. Její námaha je vždy odměněna procházkou, hrou a mazlením. Královský pudl je jedním z nejvhodnějších plemen vodicích i asistenčních psů pro svou inteligenci a hypoalergenní srst. 

 

Plemeno: Královský pudl
Hlavní sponzor: Městský úřad Jeseník

Rok 2009

3

Pana Jiřího vrozený syndrom artrogryposis projevující se kloubní nehybností na dolních i horních končetinách upoutal na mechanický vozík. Postižení mu ale nebrání žít aktivním životem. Sandy pomáhá Jiřímu při svlékání, oblékání a při ostatních denních činnostech jako jsou doprovody do zaměstnání, k lékaři i na florbalové tréninky.

 

Plemeno: Kříženec chrta
Hlavní sponzor: Infraclima s.r.o.

2

Panu Lubošovi po dětské mozkové obrně jsme vycvičili fenku Báru. Kromě klasické asistence (podávání, otevírání,..) je cvičena pro kompenzaci stability při vstávání ze sedu. Oba jsou velcí sporťáci a tráví spolu mnoho času venku.

 

Plemeno: Zlatý retrívr
Hlavní sponzor: Veřejná sbírka Pošli to dál

1

Emilka dělá Filipovi společnost při procházkách po blízkém okolí domova. Díky asistentce se může Filip pohybovat bez doprovodu své rodiny a asistentů. Fenka ovládá asistenci, oporu při vstávání ze sedu a canisterapii.

 

Plemeno: Labradorský retrívr
Hlavní sponzor: Nadační fond Českého rozhlasu, Konto Bariéry, Dobrý skutek, o.s.


 • IBS
 • svetluska
 • dsaprague
 • esf
 • datasysy
 • avast
 • cinestar
 • gresik
 • srdcervaci
 • infraclima
 • club91
 • acerostar
 • hilton