(Adam z Kačenkova)

Nikolka je velmi veselá, usměvavá a společenská slečna, která ráda kreslí nebo staví z lega. Je jí devět let, navštěvuje běžnou základní školu v Jindřichově Hradci a má sestřičku Adélku. Nikolce osud nadělil hned několik diagnóz, které jí ztěžují život: dětská mozková obrna – spastická triparéza, astigmatismus, strabismus, skolióza páteře a také luxace obou kyčelních kloubů.

Maminka Jana a táta Martin bojují za její kvalitnější život každodenním cvičením, pravidelnými rehabilitacemi, za kterými dojíždějí do Českých Budějovic a samozřejmě svou obrovskou láskou, silou, životním optimismem a vírou.

Cílem péče o Nikolku je zajistit alespoň částečně její soběstačnost. K tomu by měl pomoci i královský Pudl Dusty, kterého pro Nikču cvičíme.

Nikolka se s Dustym skamarádila už během výchovy a moc jí mrzelo, že ho musela odevzdat do výcviku. Nikča se těší na to, jak jí bude Dusty pomáhat nejen s otevíráním a zavíraním dveří, podáváním spadlých věcí ze země nebo od ostatních členů rodiny do klína, ale také s prohříváním ztuhlého svalstva nebo překonání bariér ke zdravým vrstevníkům. V neposlední řadě se těší na pomuchlování od svého psího kamaráda.

 Němcovi 
 
 

 

Jitka je krásná mladá žena, která už je dokonce maminkou. Její diagnóza zní spinální svalová atrofie. Jitka žije velmi aktivní život a krom toho, že chodí do práce, stará se o syna a domácnost taky například závodně hraje floorbal za SK Indians Plzeň.

Borderačku Renu, která jí bude pomáhat, si předvychovala sama a na výcvik ji připravila opravdu perfektně.

Rena bude Jitce pomáhat při podávání předmětů ze země, sundavání bundy, bot a rukavic nebo vyndavání prádla z pračky. Další speciální cvik, který se bude Rena učit je například střídavé zvedání Jitčiných nohou ze stupačky vozíku na její kolena.

 
 Němcovi 
 Jaroslav Kaňka
 Petr Černý

(Bella Rose Sweet Ridge)

Adámkovi je 6 let, má diagnostikovaný autismus s disfázií řeči a silnou hyperaktivitou. K tomu má mozečkový syndrom - špatně drží rovnováhu a má slabý střed těla.

Je velmi kontaktní, ale až s pořízením vysněného psa pro jeho sestřičku se ukázalo, že Adámek je i komunikativní - první, koho začal oslovovat, byla Aisha. Posléze začal oslovovat a mluvit i na sestru a rodiče.

Brzy se ukázalo, že je Aisha rozený canisterapeut, a tak rodina kontaktovala Pestrou, která jim umožnila předvýchovu vlastního psa.

Aisha bude Adámkovi pomáhat s chůzí do schodů, kde se jí Adam bude přidržovat. Zvýší bezpečí při přecházení silnice. Zklidní Adámka při výletech a doprovodech po lékařích - s ní umí lépe čekat! A zvýší se i forma komunikace. Zabaví ho také přinášením míčků, jelikož se sám zabavit úplně neumí.

 
Datasys, s.r.o.
Petr Špaček 
Michal Němec

(Holly od Jakuba Krčína)

Ondrovi je 11 let a chodí do 4. třídy běžné ZŠ, kde mu pomáhá asistentka. Pomoc ostatních Ondra potřebuje kvůli kombinovanému tělesnému a mentálnímu postižení a kvůli epileptickým záchvatům. Doma s rodiči se rozhodně nenudí. Starají se o kočku, ptáky, rybičky, ještěrky a šneky. Do této pestré společnosti časem přibyde také asistenční pes. Ondra je společenský, ale delší čas mezi cizími lidmi na něj nepůsobí dobře. Velmi rád chodí na nákupy do obchodních center a hraje hry na počítači. Lepší než počítač, ale podle jeho slov bude hraní a mazlení s pejskem.

Trenérky Pestré – psí asistence pro Ondru vybraly fenku labradorského retrívra Lauru. Její přátelská povaha se skvěle hodí pro potřeby chlapce. Asistenční canisterapeutická fenka Laura bude Ondrovi pomáhat hlavně při epileptických záchvatech, kdy Ondrovi přinese deku a přilehne si k němu, aby ho prohřála a zklidnila. Pomáhat mu bude také zvedat ze země spadlé předměty.

Ondra je při chůzi venku nejistý a Laura mu pomůže cvikem doprovod. Doprovod obnáší psychickou i fyzickou oporu, pomoc s udržením směru chůze a s udržením rovnováhy. Během polohování s Laurou si Ondra bude prohřívat tělo a rozcvičovat slabší pravou ruku. Školní úkoly nejsou zatím pro Ondru nic příjemného. To se pokusíme změnit při domácí aktivní canisterapii s Laurou.

Ondra bude využívat pomoc Laury každý den. Fenka bude chlapce doprovázet na procházky, k lékaři, na nákupy, k přátelům a příbuzným.

Na výcvik fenky Laury získala Pestrá - psí asistence mimořádnou státní dotaci ve výši 220 000 Kč. Celková výše nákladů na výcvik asitenčního psa v roce 2017 je 250 000 Kč. Zbývajících 30 000 Kč věnují individuální a firemní dárci. Chcete-li se ke sbírce přidat, můžete tak učinit na této stránce. Děkujeme za každý příspěvek.

 
CANIS SAFETY, a.s.
sbírka na Letním výcvikovém táboře Přátelství - organizátorka Jarka Sojková
Kristýna Schejbalová
Šárka Binderová 
Michal Němec
Jaroslav Kaňka

 

Malému Matějovi je 6 let, má starší sestru Marianku. Matěj se potýká s několika diagnózami a těmi jsou Downův syndrom, porucha štítné žlázy, těžká hypotonie a střední mentální retardace.

Už od 2 měsíců jezdí na hipoterapii a canisterapii, kde se ukázalo, že zvířata dělají dobře nejen jeho psychice. Rodina se tedy rozhodla pořídit si asistenčního psa. Kříženka Blackie, kterou si sami předvychovali, je pro Matěje motivací k chůzi, rád jí hází míček a běhá pro něj. Krom toho Blackie Matěje zahřívá, protože má špatnou termoregulaci. Matěj rozumí jednoslovným pokynům, stejně jako jeho čtyřnohá kamarádka a o to víc si spolu rozumí. Co udělá Blackie udělá i Matěj, takže společně budou poznávat svět a učit se novým věcem.

Blackie bude asistenční canisterapeut a bude pomáhat například s chůzí ze schodů. V neposlední řadě bude pomáhat také mamince Matěje, která si může na procházkách aspoň trochu odpočinout od všedních starostí.

 
Marie Vlachová
Ludmila Havlíková 
Lenka Nejedlá
 
 • IBS
 • svetluska
 • dsaprague
 • esf
 • datasysy
 • avast
 • cinestar
 • gresik
 • srdcervaci
 • infraclima
 • club91
 • acerostar
 • hilton